We are a leading Manufacturer of star delta starter control panel, three phase electric control panel, dol starter control panel, conveyor control panels and chiller control panel from Faridabad, India.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | PCC Panel |
| Motor Power | 100 HP |
| Rated Current | 250A |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| IP Rating | IP54 |
| Usage/Application | Motor Starter |
| Busbar Material | Aluminium |
| Type Of Motor | HP |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 440 V |
| Rated Voltage | 415V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | CUSTUMIZE |
| Starter Type | DOL |
| Motor Rating (HP) | 5 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Automatic |
| Current Rating | 100A |
| Rated Current | 250 A |
| Component Make | L&T |
| Rated Voltage | 440 V |
| Switchgear Make | L&T |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Panel Type | PCC Panel |
| Bus Bar | Aluminium |
| IP Rating | IP54 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 3 HP |
| Starter Type | DOL |
| Automation Grade | Automatic |
| Current Rating | 16 A |
| Rated Current | 250 A |
| Control Type | Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Component Make | Schneider Electric |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 45 kW |
| Rated Voltage | 440 V |
| Starter Type | Star Delta |
| Phase | Three Phase |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Enclosure Type | IP54, MS Powder Coated, IP55, IP65 |
| Control Supply | 24 V DC |
| Application | Industrial Plant, Pump |
| Brand | L&T |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 48 V DC |
| Phase | Three Phase |
| Starter Type | 4 Point |
| Application | Rolling Mill |
| Current Rating | 3200A |
| Included Components | Push Button, MCCB, Overload Relay, Energy Meter, MCB, Indicator Lamps, Contactor, Hooter, Voltmeter & Ammeter, Selector Switch |
| Switchgear Make | L&T |
| Enclosure Type | MS Powder Coated |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Control Supply | 48 V DC |
| Panel Type | Distribution Panel |
| Enclosure Material | CRCA Steel |
| Material | MS |
| IP Rating | IP55 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | VFD Panel |
| Power Rating | Above 100 kW |
| Input Voltage | 440 V AC |
| Enclosure Type | Floor Mounted |
| Enclosure Protection | IP55 |
| Control Mode | PLC |
| Panel Material | CRCA Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | Star Delta Panel |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Phase | Three Phase |
| Enclosure Rating | IP56 |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Control Logic | Relay Logic |
| Busbar Material | Aluminium |
| Door Type | Single Door |
| Cable Entry | Bottom Entry |
| Short Circuit Rating | 65 kA |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mahendra Ahuja (Proprietor)
S & S Panel Builders
Plot-02, Main Road Mujessar
Faridabad - 121005, Haryana, India