Manufacturer of a wide range of products which include 100a ms distribution panel, lt distribution panel, power distribution panel, acb distribution panel, power distribution board and low tension panels.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 230/415 V |
| Panel Type | Main LT Panel |
| Material | Mild Steel |
| Rated Current | 100 A |
| Busbar Rating | 630 A |
| Automation Grade | Automatic |
| Ingress Protection | IP55 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Color | GREY |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP54 |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| MCB Count | TPN |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | S & S |
| IP Rating | IP 55 |
| Brand | L & T |
| Country of Origin | Made in India |
| Tolerance | +/- 3% |
| Operating Temperature | 40 degree to +85 degree Celsius |
₹ 80000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 415/440 V AC |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | INDUSTRIAL USAGE |
| Door Type | YES |
| Coating | MS POWEDER COATING |
| Capacity | 415A |
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 440 V |
| Breaking Capacity | 65 kA |
| Panel Type | Fixed Type |
| Ingress Protection | IP55 |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Installation Type | Indoor |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Rated Current | 6300 A |
| Busbar Rating | 5000 A |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Rated Voltage | 440V |
| Warranty | 1 YEAR |
| Usage | Distribution Board |
| Material | SS-304/SS-316 |
| Painting | POWDER COATED |
| Automation Grade | Automatic |
| IP Rating | IP-65/55 |
| Brand | S & S |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 1 YEAR |
| IP Rating | IP55 |
| Color | Grey |
| Size | 10,20,30,40,50 KVAR All size Etc |
| Frequency | 50 Hz |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Condition | NEW CONDITION |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mahendra Ahuja (Proprietor)
S & S Panel Builders
Plot-02, Main Road Mujessar
Faridabad - 121005, Haryana, India