Manufacturer of a wide range of products which include automatic100 kvar apfc panel, apfc control panel, electrical control panel, distribution cum power factor panel, industrial apfc panel and mild steel three phase electric apfc panel.
₹ 75000 / Unit Get Latest Price
| kVAR Rating | 500 kVAR |
| Rated Voltage | 415 V |
| Control Type | Contactor Based |
| Material | Mild Steel |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Number of Stages | 14 |
| Automation Grade | Automatic |
| Connected Load | CUSTUMIZE |
| Capacitor Duty | Heavy Duty |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Cement Plant |
| Voltage | 415/440VAC |
| Brand | S & S |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Bus Ducts | Yes |
| Display Type | Digital |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Brand | S & S |
| Material | MS |
| Surface Treatment | Powder Coating |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Industrial Applications |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Capacity | Price |
| 10 KVAR | Rs. 20,000 |
| 20 KVAR | Rs. 26,000 |
| 40 KVAR | Rs. 40,000 |
| 80 KVAR | Rs. 50,000 |
| 100 KVAR | Rs. 75,000 |
₹ 51000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Sheet Thickness | 16/18GAUGE |
| Color | 7035 |
| Brand | S & S PANEL BUILDER |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Sugar Plant, Textile, Chemical Industry, Cement Plant, Hospital |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Aluminium |
| Condition | New |
| IP Rating | IP55 |
| Power | 100~2400 KVAR |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 215000 / Piece Get Latest Price
| kVAR Rating | 1000 kVAR |
| Panel Type | MCC Panel |
| Control Type | Contactor Based |
| Rated Voltage | 440V |
| Number of Stages | 14 |
| Connected Load | 150 kW |
| Capacitor Duty | Standard Duty |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220 V/380 V |
| Brand | S & S PANEL BUILDER |
| Color | GREY |
| Warranty | 1 YEAR |
| Rated Current | 400 A |
| IP Rating | IP44 |
| Frequency | 50/60 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Cement Plant ALL PLANT IN USE |
| Brand | S & S |
| Mounting | YES |
| Rated Reactive Power | 415/440VAC |
| Material | Mild Steel |
| Color | GREY COLOUR |
| Sheet Thickness | 1.6/2MM |
| IP Rating | IP-55 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
We "S & S Panel Builders" are engaged in manufacturing of APFC, AMF, LT PANEL& Control Panels .Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer SS Panel Box and MS Powder Coated Panel Box.. we also provide Control Box, Electric Control Panels. Our range is designed in compliance with international quality standards and is appreciated by the clients due to its features like robust construction, excellent performance and easy connection. We supply our products all over Delhi/NCR region.Manufacturer of a wide range of products which include Low Tension Transformer Panel, AMF Panels, APFC Panel, Electric AMF Panel, AMF Panel and Industrial APFC Panel.
₹ 45000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Sugar Plant all Type Plant |
| Brand | S & S |
| Phase Type | Three Phase Type |
| Mounting | YES APPLICABLE |
| Material | MS/ SS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Textile, Hospital, Sugar Plant, Chemical Industry, Cement Plant |
| Automation Grade | Automatic |
| Coating | MS POWDER COATED |
| Color | 7032 |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 VAC |
| Condition | New |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Chemical Industry, Cement Plant, Textile, Sugar Plant, Hospital |
| Phase | Three |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Condition | New |
| Frequency | 50 Hz |
| Coating | POWDER COATING |
| Noise | Less than or equal to 50 dB |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 440 V |
| Brand | S & S PANEL BUILDER |
| Color | GREY |
| Warranty | 1 YEAR |
| Sheet Thickness | 5.5-12 mm |
| ip rating | ip55 |
| material | Sheet metal |
| phase | Three phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Mahendra Ahuja (Proprietor)
S & S Panel Builders
Plot-02, Main Road Mujessar
Faridabad - 121005, Haryana, India