Prominent & Leading Manufacturer from Faridabad, we offer mild steel box, ss panel box, electrical panel box and electrical control panel box.
₹ 2000 / Number Get Latest Price
| Usage | Electrical Panel |
| Protection Rating | IP20 |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Door Type | Single Door |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Shape | Rectangular |
| Material | Sheet Metal |
| Cable Entry | Side Entry |
| Color | Silver |
| Sheet Thickness | 1.2 mm |
| Surface | MS Powder Coated |
Minimum order quantity: 5 Number
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS304 |
| Enclosure Size | 200×300 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Door Type | Single Door |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension | 1200X700X400mm |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are engaged in offering best quality SS Panel Box to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | Control Panel Box |
| Enclosure Material | CRCA Steel |
| IP Rating | IP55 |
| Mounting Type | Surface Mounting |
| Door Type | Single Door |
| Rated Voltage | 400 V |
| Material | Stainless Steel |
| Dimension | 1200X700X300mm |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Powder Coated |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | PCC Panel |
| Current Rating | 100A |
| Phase | Three Phase |
| Switchgear Make | L&T |
| Motor Rating (HP) | 5 HP |
| IP Rating | IP 55 |
| MCB Count | TPN |
| Finish | Powder Coated |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Cable Entry | Bottom |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | PCC Panel |
| Rated Current | 1600A |
| Material | Mild Steel |
| Rated Voltage | 415V |
| No. of Doors | Single Door |
| IP Rating | IP-55 |
| Phase | Three Phase |
| Busbar Material | Copper |
Mahendra Ahuja (Proprietor)
S & S Panel Builders
Plot-02, Main Road Mujessar
Faridabad - 121005, Haryana, India