Manufacturer of a wide range of products which include acb distribution panel, electrical distribution panels, tpn distribution boards, power distribution cabinet, lt distribution system and neutral side cubicles.
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 440 V |
| Breaking Capacity | 36 kA |
| Busbar Rating | 4000 A |
| Panel Type | Fixed Type |
| Ingress Protection | IP55 |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 4000 A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Panel Type | Main LT Panel |
| Busbar Rating | 4000 A |
| Ingress Protection | IP55 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Installation Type | Indoor |
| Cable Entry | Bottom Entry |
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 400 A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Enclosure Material | Mild Steel |
| Mounting Type | Floor Mount |
| IP Rating | IP55 |
| Busbar Material | Aluminium |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Brand | L&T |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 2000 A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Ingress Protection | IP55 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Door Type | Double Door |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Cable Entry | Bottom Entry |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 200000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | 3200 A |
| System Type | Bus Duct |
| Application | Industrial |
| Installation Type | Outdoor |
| Ingress Protection | IP55 |
| Phase | 3 Phase |
| Rated Frequency | 60 Hz |
| Short Circuit Level | 50 kA |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Application | Bus Duct Neutral |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | 800 A |
| Ingress Protection | IP55 |
| Installation Type | Indoor |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Phase | 3 Phase |
Mahendra Ahuja (Proprietor)
S & S Panel Builders
Plot-02, Main Road Mujessar
Faridabad - 121005, Haryana, India