Leading Manufacturer of medical isolation panel, stp control panel, medium voltage panels, ssb panel board and control panel board from Faridabad.
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Rated Current | Above 630 A |
| Phase | 3 Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Isolation Type | MCCB Based |
| Enclosure Protection | IP55 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Pole Configuration | TPN |
Get Latest Price
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Starter Type | Star-Delta |
| Panel Protection Features | Overload Protection |
| Component Make | L&T |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Body Material | Mild Steel |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Panel Type | Control & Relay |
| Rated Voltage | 33 kV |
| Rated Current | 2500A |
| Short-Time Current Rating | 26.3 kA for 3s |
| Insulation Medium | Air Insulated |
| Installation Type | Indoor |
| IP Rating | IP55 |
| Busbar Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 157000 / Piece Get Latest Price
| Application | Lighting Board |
| Rated Current | Above 1250 A |
| Phase | 3 Phase 4 Wire |
| Rated Voltage | 400 V |
| Busbar Material | Aluminium |
| Enclosure Protection | IP55 |
| Panel Material | CRCA Steel |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Incoming Device | MCCB |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Application | Industrial Automation |
| Panel Type | MCC Panel |
| Rated Current | 6300A |
| Motor Rating (HP) | 120 HP |
| Current Rating (A) | 630A |
| Phase | Three Phase |
| Rated Power (HP) | 25 HP |
| Current Rating | 4000A |
| Rated Voltage | 440V |
| Included Components | MCCB |
| IP Rating | IP55 |
| Busbar Material | Aluminium |
| Switchgear Make | L&T |
| Enclosure Material | Mild Steel (MS) |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Switchgear Brand | L&T |
| Key Features | Ammeter / Voltmeter, Indicators, Push Buttons, Lockable Door, Powder Coated |
Mahendra Ahuja (Proprietor)
S & S Panel Builders
Plot-02, Main Road Mujessar
Faridabad - 121005, Haryana, India